Kopfbild ZMDI Schachfestival e.V.
ZMDI Schachfestival

List of participants World Team Championship 50+, 65+ 2016

Section 50+

MNr. Titel Mannschaft ELO
1.   ISL Iceland 2522
1. GM Johann Hjartarson 2547
2. GM Helgi Olafsson 2543
3. GM Margeir Petursson 2509
4. GM Jon L Arnason 2490
5. GM Fridrik Olafsson 2377
2.   ENG England 1 2521
1. GM John D M Nunn 2597
2. GM Jon S Speelman 2523
3. GM Mark L Hebden 2510
4. GM Keith C Arkell 2453
5. GM Glenn C Flear 2450
3.   ARM Armenia 2503
1. GM Rafael A Vaganian 2577
2. GM Ashot Anastasian 2532
3. GM Karen Movsziszian 2488
4. IM Norayr Kalantaryan 2378
5. GM Sergey Galdunts 2415
4.   GER Emanuel-Lasker-Gesellschaft 2494
1. GM Artur Jussupow 2596
2. GM Alexander Graf 2561
3. GM Jakob Meister 2456
4. Dr. Gerhard Köhler 2201
5. GM Thomas Pähtz 2361
5.   GER Germany 1 2491
1. GM Uwe Bönsch 2545
2. GM Klaus Bischoff 2500
3. IM Karsten Volke 2478
4. GM Raj Tischbierek 2439
5. IM Gernot Gauglitz 2396
6.   CAN Canada 2351
1. IM Jean Hebert 2370
2. IM Deen Hergott 2385
3. IM Tom O'Donnell 2354
4. IM David Ross 2296
5. FM Paul Ross 2282
7.   GER Thüringen 2349
1. GM Peter Enders 2448
2. IM Thomas Casper 2377
3. IM Joachim Brüggemann 2304
4. FM Gunter Sandner 2267
5. GM Lutz Espig 2263
8.   UKR Obuchiw 2322
1. IM Vladimir Revuckij 2401
2. IM Viktor Ianov 2324
3. IM Leonid Kernazhitsky 2285
4. FM Valeri Semenov 2279
9.   SVK Slovakia 2321
1. IM Peter Petran 2331
2. FM Karol Motuz 2333
3. FM Rastislav Briestensky 2339
4. IM Jozef Franzen 2280
10.   GER SC Forchheim e.V. 2278
1. FM Manfred Heidrich 2339
2. FM Berthold Bartsch 2270
3. FM Dieter Seyb 2265
4. Karl-Heinz Kannenberg 2236
11.   GER Hessische Seniorenmannschaft 2262
1. FM Hans-Joachim Clara 2320
2. FM Ulrich Nehmert 2324
3. Gerhard Bosbach 2217
4. Herbert Kargoll 2185
5. Dr. Ulrich Zimmermann
12.   GER Post-SV Ulm 2257
1. FM Roland Fritz 2324
2. Heiko Preuß 2245
3. Martin Böhm 2234
4. Dr. Thomas Pieper 2226
5. Christof Habel 2042
13.   ENG England 2 2225
1. GM H James Plaskett 2445
2. FM Andrew P Lewis 2269
3. WIM Ingrid Lauterbach 2107
4. Mark E Page 2080
5. Kevin Bowmer 2071
14.   RUS Russia Women 2216
1. WGM Galina Strutinskaia 2237
2. WGM Svetlana Mednikova 2180
3. WGM Valentina Kozlovskaya 2218
4. WGM Elena Fatalibekova 2227
5. WIM Elena N Sazonova 2176
15.   GER SF Monheim Revival 2183
1. Peter Vogelmann 2227
2. Josef Hülsmann 2211
3. Franz-Josef Weber 2136
4. Rainer Weisshaupt 2114
5. Dr. Michael Ponater 2159
16.   GER Werder/BSG Bremen 2182
1. FM Stephan Buchal 2338
2. Klaus Rust-Lux 2074
3. Prof. Dr. Reiner Franke 2274
4. Lars Heinemann 2040
17.   AUT Austria 2169
1. FM Adolf Denk 2256
2. FM Andreas Druckenthaner 2281
3. Michael Ernst 2134
4. Robert Gattermayer 2003
18.   GER SV Eiche Reichenbrand 2117
1. Jürgen Kyas 2190
2. Michael Fehlhammer
3. Hans-Ulrich Doering 2131
4. Ulrich Koetzsch 2106
5. Dr. Günter Schmidt 2042
19.   GER Sachsen-Anhalt 2124
1. George Gregor 2226
2. Frank Dietze 2135
3. Armin Mikolajewski 2076
4. Roland Katz 2057
5. Andreas Domaske 1946
20.   GER Schachfreunde Leipzig 50+ 2120
1. FM Thomas Gempe 2206
2. Prof. Dr. Friedbert Prüfer 2165
3. Michael Teichgräber 2081
4. Ralf Schober 2029
21.   GER Empor Potsdam 2116
1. Hans Wuttke 2140
2. Eckhard Jeske 2171
3. FM Michael Schulz 2127
4. Andreas Vollak 2024
22.   GER SV Dresden-Striesen 1990 e.V. 2114
1. Bernhard Scheuermann 2229
2. Prof. Dr. Mark Arenhövel 2090
3. Rainer Siegmund 2087
4. Wolfgang Lehmann 2048
5. Stefan Glasewald 2045
23.   GER Germany 1 Women 2111
1. WIM Brigitte Burchardt 2177
2. WIM Annett Wagner-Michel 2139
3. WIM Iris Mai 2094
4. WFM Sylvia Wolf 2034
5. Kirsten Jeske 1960
24.   AUT Graz 2111
1. FM Johann Krebs 2273
2. FM Fred Wegerer 2110
3. Peter Detter 2028
4. Josef Kainz 1877
5. Hugo Teuschler 2033
25.   SWE Sweden 2097
1. Gunnar Hedin 2171
2. Conny Holst 2148
3. Helge Wademark 2067
4. Per-Olof Gromark 2003
5. Ronny Kirppo 1823
26.   GER Rochade Bielefeld Revival 2096
1. Norbert Becker 2092
2. Gerhard Müller 2110
3. Dr. Wilfried Beilfuss 2193
4. Dr. Wolfgang Thöle 1990
27.   GER VSG 1880 Offenbach 2088
1. Wolfgang Jakel 2204
2. Michael Höhn 2069
3. Lothar Trumpp 2037
4. Matthias Weiss 2043
5. Peter Wolff 1876
28.   GER Stiftung BSW / DBAG II 2081
1. FM Michael Müller 2244
2. Detlev Kuhne 2085
3. Ralf-Peter Stahr 2018
4. Wolfgang Tichatschke 1975
5. Karl-Heinz Schneider 1975
29.   GER Dettmann 2137
1. Armin Waschk 2183
2. Gerd Dettmann 2187
3. Holger Dettmann 2040
4. Uwe Dettmann
5. Jürgen Dettmann
30.   NED Oranje 2 2077
1. Ed Baarslag 2098
2. Ben Van Geffen 2114
3. Gerrit Visser 2047
4. Matthijs Dijkstra 2034
5. Frans Arp 2047
31.   GER SG Grün-Weiß Dresden 2077
1. Matthias Nake 2217
2. Dr. Jörg Hutschenreiter 2002
3. Toralf Rensch 2086
4. Bernd Salewski 2004
5. Arend Smid 1966
32.   LAT Latvia Women 2065
1. WGM Inguna Erneste 2149
2. WGM Tamara Vilerte 2030
3. WFM Liga Ungure 1950
4. WFM Ingrida Priedite 2067
5. Vija Rozlapa 2012
33.   AUT Oberösterreich 2056
1. Gerhard Mittermayr 2101
2. Peter Schulz 2068
3. Herbert Doppelhammer 2040
4. Harald Obran 2015
5. Karl Raab
34.   GER SV Aufbau Bernburg 2051
1. Burkhard Bauer 2056
2. Prof. Dr. Jörg Schmidt 2112
3. Bernd Wagner 1935
4. Peter Lehmann 2037
5. Bernd Winnig 1999
35.   GER Schachklub Heidenau 2038
1. Jens Weichelt 2073
2. Dr. Matthias Fahland 2105
3. Peter Wurmb 1993
4. Ludwig Roser 1799
5. Stefan Weichelt 1980
36.   GER Schachfreunde Zeitz 2037
1. Heinz Schultheis 2114
2. Joachim Just 1926
3. Hubert Reimann 1956
4. Frank Wilke 1920
5. Fred Just 2152
37.   GER Störtebeker 2033
1. Reinhard Blodig 2114
2. Dr. Georg Grabitz 2031
3. Peter-Michael Gerhardt 2026
4. Peter Kühn 1961
5. Klaus-Michael Buck 1680
38.   ENG England 3 2032
1. Chris Fegan 2071
2. Jeremy N Fraser-Mitchell 2061
3. CM Tim M Thurstan 2079
4. Ian K Cross 1685
5. Chris E Majer 1915
39.   GER Germany 2 Women 2032
1. WFM Anet Gempe 2001
2. WFM Diana Skibbe 2071
3. WIM Martina Beltz 2053
4. WFM Mira Kierzek 2003
5. Petra v d. Weth-v. Nordheim 1987
40.   GER SV Horst-Emscher 2020
1. Marco Becker 1987
2. Olaf Arndt 2019
3. Jürgen Göldenboog 1979
4. Peter Tobczewski 2012
5. Michael Kotter 2061
41.   DEN SK 1968 2017
1. FM Poul Rewitz 2202
2. John Mortensen 2077
3. Steffen Cordes 1926
4. Niels Mollmann Boye 1862
5. Anton David 1772
42.   LIE Liechtenstein 2000
1. Renato Frick 2014
2. FM Hans-Uwe Kock 2004
3. Willy Iclicki 1970
4. CM Andras Guller 2013
43.   SCO Scotland 1995
1. FM Philip M Giulian 2127
2. Findlay David John 2132
3. Rosemary A Giulian 1864
4. Richard Jennings 1855
44.   GER HannoBer 1980
1. FM Ralf-Axel Simon 2113
2. Thomas Spiess 1985
3. Michael Hoffmann 1931
4. Peter Dellos 1890
45.   FIN Finland 1977
1. Eero Wilen 2061
2. Ari Mottonen 1987
3. Timo Munukka 1945
4. Martti Karppinen 1916
5. Henrik Jarnstrom 1808
46.   GER BSV Chemie Radebeul 1969
1. Axel Siggelkow 2038
2. Dr. Norbert Westphal 1965
3. Uwe Hoffmann 1943
4. Frank Mühlberg 1929
5. Andreas Richter 1747
47.   GER TSG Markkleeberg von 1903 1958
1. WFM Katrin Dämering 2040
2. Michael Siebenhüner 2034
3. Thomas Nürnberger 1983
4. Joachim Fuchs
5. Ronald Beuger 1776
48.   GER TuS Coswig 1920 1974
1. Dr. Wolfram Pönisch
2. Hans-Gerd Schmidt 1935
3. Peter Eiselt 2012
4. Wolfgang Flemmer
49.   MGL Mongolia Women 1939
1. Gendenjamc Bayarmaa 1929
2. WFM Battsengel Shirchin 1956
3. Soyolmaa Dashdondog 1923
4. Damdin Serjmyadag 1949
50.   GER Blue Wonder 1924
1. Jochen Göpfert 1987
2. Dr. Walter Nauber 1941
3. Martin Keeve 1893
4. Joachim Reinhardt 1876
5. Dr. Frank Großmann
51.   GER Schachfreunde MV 1913
1. Horst van Bentum 2071
2. Bernd Sager 1901
3. Bernd Segebarth 1924
4. Rolf Müggenburg 1755
5. Ulrich Hausmann
52.   GER SV Bannewitz 1913
1. Peter Jeute 1978
2. Uwe Hartig 2001
3. Markus Peglau
4. Walter Köhn 1785
5. Klaus Seifert 1886
53.   GER SK Norderstedt von 1975 e.V. 1893
1. Herbert Nachtkamp 2091
2. Anke Freter 1865
3. Ruediger Schaefer 1784
4. Dr. Christian Bordasch 1830
5. Dietrich Voitel
54.   GER SK Kaltenkirchen 1885
1. Helmut Kracht 2022
2. Dirk Schiller 1776
3. Achim Nowack 1790
4. Heinrich Pantel
5. Gerhard Holzberg 1952
55.   GER Deutsche Schach-Löwen 1965
1. Ralf Buchholz 1926
2. Gerhard Großelohmann 2004
3. Jürgen Carsten
4. Wolfgang Schwieger
56.   NOR Norway Mix 1837
1. Jon F Rorvik 2145
2. Peter Ilyes 1810
3. Jan Arne Bjorgvik 1803
4. Terje Lie 1589
57.   GER SG Gera/ Meuselwitz 1883
1. Dieter Hilbig 2014
2. Torsten Kohl 1796
3. Dr. Stephan-Jörg Hilbert 1839
4. Anke Kohl
 
 

Sponsoren & Partner