Kopfbild ZMDI Schachfestival e.V.
ZMDI Schachfestival

Rankings World Senior Team Championship 2015

Section A: 50+

Pl. Mannschaft ELO Man.Pkt. SoBerg Brt.Pkt.
1. SVK Slovakia   17:1 280.5 27.5
1. Lubomir Ftacnik 2545 7.5:1.5 46 37.25
2. Igor Stohl 2493 6:3 48 30.25
3. Gennadij Timoscenko 2457 7.5:1.5 41 33
4. Dr. Peter Petran 2352 6.5:2.5 40 28.75
2. GER Germany   15:3 258 26
1. Uwe Bönsch 2541 4:1 42 17
2. Klaus Bischoff 2495 6:3 43 26.25
3. Karsten Volke 2470 7:2 44.5 32
4. Raj Tischbierek 2420 6.5:2.5 45 31
5. Gernot Gauglitz 2393 2.5:1.5 40.5 13.75
3. ENG England 1   13:5 263.5 26
1. Nigel D Short 2664 7:1 45 35.75
2. John D M Nunn 2601 6.5:1.5 42.5 31
3. Jon S Speelman 2506 5.5:1.5 47.5 28
4. Keith C Arkell 2510 4.5:3.5 46.5 22
5. Terry P D Chapman 2262 2.5:2.5 43 12.5
4. GER Thüringen   13:5 209 22.5
2. Thomas Casper 2387 4:5 49 20.5
3. Bernd Vökler 2335 6:3 47 29.75
4. Thomas Pähtz 2365 6.5:2.5 41 28.25
5. Joachim Brüggemann 2304 6:3 40.5 28.5
5. GER Emanuel Lasker Gesellschaft   12:6 202 21.5
1. Jakob Meister 2478 5:4 41 18
2. Hans-Ulrich Gruenberg 2375 6:3 40 26.75
3. Wolfgang Uhlmann 2326 1:2 36.5 4.5
4. Lutz Espig 2294 3.5:4.5 41.5 18.25
5. Dr. Gerhard Köhler 2120 6:1 44 30.5
6. GER SC Forchheim e.V.   12:6 182 21
1. Manfred Heidrich 2336 6:3 40.5 25.5
2. Berthold Bartsch 2319 1:3 37.5 4.5
3. Hans Niedermaier 2269 3:4 43 12
4. Dieter Seyb 2258 6.5:1.5 36.5 26.25
5. Karl-Heinz Kannenberg 2204 4.5:3.5 39 20
7. SCO Scotland 1   11:7 215 21
1. Colin A McNab 2432 5.5:3.5 46.5 27
2. Stephen R Mannion 2345 5:4 46.5 27.25
3. Roderick M McKay 2348 4:5 49 21
4. Douglas M Bryson 2351 6.5:2.5 46 31.75
8. ENG England 2   11:7 209.5 21
1. Glenn Flear 2463 6:3 44 31
2. H James Plaskett 2445 7.5:1.5 42 32.5
3. Shawn Tavares 2140 2.5:6.5 51 12.25
4. Chris Fegan 2081 5:4 40.5 23.75
9. BEL Belgium 1   11:7 168 20.5
1. Marc Geenen 2231 4.5:4.5 44.5 23.75
2. Philippe Kerkhof 2169 5:4 35.5 16
3. Thierry Van Houtte 2133 5:4 36.5 19.25
4. Georgy Aragones-Melhem 6:3 36.5 23.5
10. AUT Austria 2   11:7 156.5 23
1. Adolf Denk 2265 5.5:3.5 41 24.5
2. Michael Ernst 2185 6.5:2.5 34 24
3. Friedrich Wöber 2169 5.5:3.5 33.5 20.25
4. Robert Gattermayer 2009 5.5:3.5 29.5 17
11. ARG Argentina   11:7 149.5 19
1. Rodolfo Garbarino 2339 4.5:3.5 40.5 18.75
2. Carlos Grushka 2215 3.5:3.5 36.5 14
3. Marcelo Ibar 2109 3.5:3.5 40.5 14.25
4. Rodolfo Perez Wertheim 1963 3.5:3.5 40 16.5
5. Marcelo Beckerman 2016 4:3 40 16.25
12. GER Schachgemeinschaft Leipzig   11:7 147.5 19.5
1. Thomas Schubert 2347 5.5:3.5 43.5 25.25
2. Manfred Böhnisch 2285 5:4 41 20.5
3. Manfred Schoeneberg 2238 4.5:2.5 40.5 17
4. Dr. Bernd Weber 2159 4:5 37.5 15.5
5. Prof Dr. Christian Posthoff 0.5:1.5 32 2
13. GER SV Lok Engelsdorf   11:7 138 17
1. Günther Heinsohn 2092 2.5:6.5 44 11.75
2. Robert Beltz 2171 3.5:5.5 41.5 14.5
3. Prof. Dr. Friedbert Prüfer 2216 5:4 44 25.25
4. Dr. Heinz Böhlig 2237 6:3 41 27
14. DEN Denmark   10:8 187 20.5
1. Kaare Hove Kristensen 2364 6:3 41.5 27.25
2. Jorn Sloth 2312 4:4 45.5 20.75
3. Bent Sorensen 2183 5:3 40.5 22.75
4. Pouelsten Holm Grabow 2140 3:2 44.5 17.75
5. Preben Sorensen 2151 2.5:3.5 41.5 12.5
15. GER Hessen Mix   10:8 173 19
1. Georg Haubt 2188 5:4 38 21
2. Stephan Buchal 2283 6:3 45.5 29
3. Dr. Helmut Biller 2083 4:5 44 19.75
4. Wolfgang Haase 2088 4:5 40.5 18.5
16. GER SK Bad Harzburg 1927   10:8 171.5 20.5
1. Dr. Friedemann Brock 2245 5.5:3.5 33.5 20.5
2. Werner Szenetra 2186 5:4 40 23
3. Manfred Pape 2151 4.5:4.5 39 19.75
4. Roland Dyk 2102 5.5:3.5 35.5 20
17. FIN Starat   10:8 137 18.5
1. Pekka Asomaki 2148 2:5 34.5 4.75
2. Petteri Paronen 2141 3.5:3.5 38.5 13.5
3. Tapani Tahkavuori 2087 4:4 34 14.75
4. Eero Wilen 2113 4:3 40 17.25
5. Ari Mottonen 2005 5:2 39.5 19.75
18. GER Stiftung BSW/DBAG I   10:8 130.5 17.5
1. Michael Müller 2244 5:4 39.5 21.5
2. Karl-Heinz Lehmann 2134 2.5:5.5 40.5 10.5
3. Detlev Kuhne 2131 6:3 33.5 23.75
4. Paul Harzer 2123 2:3 35 7
5. Joachim Hollstein 2081 2:3 35.5 7.5
19. GER Germany Women 1   10:8 124.5 18
1. Iris Mai 2114 3:5 41 14.75
2. Brigitte Burchardt 2154 5:3 36.5 20.5
3. Annett Wagner-Michel 2155 4:4 40.5 18.25
4. Sylvia Wolf 2050 4.5:3.5 37 18.75
5. Kirsten Jeske 1992 1.5:2.5 38.5 6.75
20. GER SV Dresden-Striesen 1990   10:8 114 17
1. Bernhard Scheuermann 6:3 39 24.75
2. Prof. Dr. Mark Arenhövel 2138 4:5 35.5 15
3. Rainer Siegmund 2115 1:3 32 3
4. Stefan Glasewald 2053 4:4 40 16.25
5. Juri Walther 1913 2:4 37 9.75
21. SWE Sweden 1   9:9 141.5 19
1. Bjorn Gamback 2088 5:4 34.5 19.75
2. Lars F Olsson 2002 3:6 43 12.75
3. Erik Alquist 1997 7:2 30.5 23.5
4. Per Hjalmarsson 4:5 37.5 13
22. BEL Belgium 2   9:9 138 19
1. Johan Goormachtigh 2190 5:4 36.5 21
2. Rene Beniest 2114 5.5:3.5 36 21.25
3. Daniel Vanheirzeele 2101 5.5:3.5 32 19.75
4. Frank Schrickx 1885 3:6 39 13.75
23. RUS Russia Women   9:9 137.5 18.5
1. Svetlana Mednikova 2205 3:6 37.5 11.25
2. Ludmila Saunina 2183 3:6 35.5 11
3. Valentina Kozlovskaya 2216 6:3 35.5 23.25
4. Elena Fatalibekova 2217 6.5:2.5 39 28.75
24. GER SC Empor Potsdam   9:9 135 19.5
1. Michael Schulz 2210 4:5 37 16.75
2. Hans Wuttke 2143 2.5:1.5 31.5 8.75
3. Dr. Hans-Joachim Grottke 2190 4:4 32.5 13.75
4. Hans-Jürgen Piersig 2122 4.5:3.5 36 19.75
5. Andreas Vollak 2017 4.5:2.5 41 21.25
25. GER Mattadore Rheinland   9:9 124 16
1. Josef Hülsmann 2178 4.5:4.5 38 16.5
2. Rainer Weisshaupt 2136 3:6 42 14.75
3. Helmut Haselhorst 2103 4:5 40 18.25
4. Dieter Kurka 2051 4.5:4.5 40 18.5
26. NOR Norway Max   9:9 120.5 16.5
1. Petter Haugli 2245 4.5:3.5 35.5 17.75
2. Paul Johansen 2121 3.5:4.5 35.5 12.5
3. Hans I. Kongevold 2061 3.5:3.5 39.5 15
4. Lars Onstad 1961 2:5 39 7.25
5. Ove S Jenssen 1921 3:3 39.5 14.25
27. GER Sachsen-Anhalt   9:9 118.5 15.5
1. Heinz Liebert 2228 3:5 39.5 13
2. Dr. Georg Hamm 2141 2.5:4.5 39 9.5
3. Prof. Dr. Jörg Schmidt 2113 4.5:2.5 36 16
4. Roland Franke 2054 2.5:4.5 37 9.75
5. Burkhard Bauer 2041 3:4 41.5 13.75
28. LAT Latvia Women   8:10 128.5 18.5
1. Tamara Vilerte 2058 2.5:5.5 34.5 8.5
2. Ingrida Priedite 2108 4:4 32 14.25
3. Liga Ungure 1974 5.5:3.5 37 20
4. Vija Rozlapa 2006 3.5:3.5 41 15.75
5. Tatiana Voronova 2166 3:1 34 11.25
29. SCO Scotland 2   8:10 126.5 17.5
1. James Stevenson 2071 3:6 40.5 13.5
2. Alan Scrimgour 2023 6.5:2.5 34 25
3. Alastair Dawson 1924 3:6 38.5 13.5
4. Richard Jennings 1699 5:4 31.5 20.25
30. GER Germany Women 2   8:10 114.5 18.5
1. Constanze Jahn 2134 4:4 33.5 13.25
2. Martina Beltz 2075 2.5:5.5 42 10.25
3. Diana Skibbe 2069 5:2 38.5 21.75
4. Martina Nobis 1876 4.5:2.5 32.5 14.5
5. Ina Gottschall 1755 2.5:3.5 38 11
31. AUT Salzburg   8:10 114 16
1. Karl Gneiss 2155 5:4 35 18.5
2. Erwin Grund 2060 4:5 38.5 18.25
3. Klaus Nickl 2076 3:6 41.5 14
4. Juergen Prochaska 1972 4:5 43 19.75
32. FIN KS-58 Helsinki   8:10 109.5 14.5
1. Jaakko Kivimaki 2156 4.5:4.5 39 19.75
2. Veikko Koskinen 1972 3:6 35 11.5
3. Helge Ruotanen 1921 3:6 41 13
4. Jyrki Pesola 1917 4:5 38 15.5
33. NOR Norway Mix   8:10 105.5 16.5
1. Terje Melkeraaen 2022 1.5:3.5 34 6.75
2. Vidar Taksrud 2009 6:3 33.5 20.5
3. Stein Sollid 2008 5.5:2.5 37.5 19.5
4. Leif E Warstad 1622 2.5:4.5 36.5 7.5
5. Terje Lie 1587 1:6 40.5 4
34. FIN Finland   7:11 112.5 17
1. Pekka Pietinen 2020 2:5 35.5 7
2. Timo Munukka 1945 3.5:3.5 37 12
3. Martti Karppinen 1921 3.5:3.5 35 14.25
4. Sippo Puroila 1875 4:3 32 13
5. Jukka Peltonen 1880 4:4 33 15.25
35. GER Stiftung BSW/DBAG II   7:11 105.5 17
1. Hans-Jürgen Fleuch 2091 3:3 37.5 13
2. Hans-Joachim Federer 1996 4:3 31.5 14
3. Ulrich Fitzke 1898 3:4 37 9.75
4. Bernd Neudel 1883 3:5 35 11.75
5. Dr. Peter Strauß 4:4 34 13.5
36. GER BSV Chemie Radebeul   7:11 104 16
1. Axel Siggelkow 1942 4.5:4.5 35.5 16.5
2. Dr. Norbert Westphal 1942 3:5 36 11
3. Frank Mühlberg 1965 4:5 37.5 16.5
4. Andreas Richter 3.5:2.5 37.5 12.75
5. Fred Ritter 1:3 30.5 3
37. GER HannoBer   7:11 95 17
1. Ralf-Axel Simon 2139 4:5 36 15.25
2. Thomas Spiess 1986 3.5:5.5 32 12
3. Michael Hoffmann 1979 3:6 32 8
4. Peter Dellos 6.5:2.5 35.5 23.25
38. GER Schachklub Heidenau   7:11 80.5 15
1. Dr. Matthias Fahland 2080 4.5:2.5 33 14.25
2. Peter Wurmb 4.5:4.5 34 18.25
3. Stefan Weichelt 3:5 37.5 11.75
4. Matthias Engmann 2.5:4.5 34 9.75
5. Siegfried Hoffmann 1562 0.5:4.5 36 1.75
39. GER SV Bannewitz   6:12 92 17.5
1. Peter Jeute 1960 4:4 34 14.25
2. Jürgen Heinig 2037 2:5 31.5 6.75
3. Jürgen Bußler 1943 4:3 33 13.75
4. Walter Köhn 1773 3.5:3.5 32.5 11.5
5. Bernd Wünschmann 4:3 33 11.75
40. GER SK Kaltenkirchen   6:12 76.5 15
1. Helmut Kracht 2031 4.5:3.5 29.5 15.25
2. Dirk Schiller 1739 2:4 32 6.5
3. Achim Nowack 1801 4:4 32 14.25
4. Rolf-Rüdiger Zechel 2.5:4.5 37 8.75
5. Herbert Ketelsen 2:5 36 6
41. GER Bretthasen Küste   6:12 75.5 15.5
1. Horst van Bentum 2116 3.5:5.5 33 12.5
2. Bernd Sager 1874 4.5:4.5 30.5 15.5
3. Rolf Müggenburg 1795 3.5:5.5 37 12.5
4. Reinhard Schröter 1785 4:5 32.5 14.5
42. NOR Trondheim   6:12 65.5 14.5
1. Tore Sandmark 1899 3.5:3.5 30 11
2. Jan Arne Bjorgvik 1833 3.5:3.5 33 9.5
3. Tore H. Lovaas 1797 2.5:5.5 36.5 7.25
4. Odd Birkestrand 1789 4:4 34.5 12.75
5. Oyvind Gabrielsen 1749 1:5 32.5 2.5
43. GER TuS Coswig 1920   5:13 85.5 17
1. Hans-Gerd Schmidt 1994 3.5:5.5 31 11.5
2. Prof. Dr. Jochen Göpfert 1939 3.5:5.5 32.5 12
3. Bernd Büttner 5:4 29 16.75
4. Andreas Drieschner 5:4 30 16.25
44. GER Altenberg   5:13 51.5 12
1. Dr. Gerhard Schmidt 2116 4:4 33.5 15
2. Johannes Stavenhagen 1973 2:7 35.5 5.25
3. Helmut Alter 1852 2.5:5.5 32.5 6.75
4. Konrad Zanger 1815 2:5 31.5 5.5
5. Babak Nayebi 1.5:2.5 33 6
45. NOR Norway East   5:13 50.5 12.5
1. Ole Smeby 1910 2.5:4.5 35.5 10
2. Tom Zakariassen 1792 3:5 34.5 10.5
3. Borge Waaktaar Svanholm 1779 3.5:3.5 32.5 11.5
4. Per Tveten 1596 2:5 37 8.25
5. Bjorn Johansen 1704 1.5:5.5 34 4.25
 
 

Sponsoren & Partner