Kopfbild ZMDI Schachfestival e.V.
ZMDI Schachfestival

List of participants World Senior Team Championship 2015

Section A: 50+

MNr. Titel Mannschaft ELO
1.   ENG England 1 2570
1. GM Nigel D Short 2664
2. GM John D M Nunn 2601
3. GM Jon S Speelman 2506
4. GM Keith C Arkell 2510
5. FM Terry P D Chapman 2262
2.   GER Germany 2482
1. GM Uwe Bönsch 2541
2. GM Klaus Bischoff 2495
3. IM Karsten Volke 2470
4. GM Raj Tischbierek 2420
5. IM Gernot Gauglitz 2393
3.   SVK Slovakia 2462
1. GM Lubomir Ftacnik 2545
2. GM Igor Stohl 2493
3. GM Gennadij Timoscenko 2457
4. IM Dr. Peter Petran 2352
4.   SCO Scotland 1 2369
1. GM Colin A McNab 2432
2. IM Stephen R Mannion 2345
3. IM Roderick M McKay 2348
4. IM Douglas M Bryson 2351
5. Alan Minnican 2131
5.   GER Thüringen 2369
1. IM Matthias Müller 2388
2. IM Thomas Casper 2387
3. FM Bernd Vökler 2335
4. GM Thomas Pähtz 2365
5. IM Joachim Brüggemann 2304
6.   GER Emanuel Lasker Gesellschaft 2368
1. GM Jakob Meister 2478
2. IM Hans-Ulrich Gruenberg 2375
3. GM Wolfgang Uhlmann 2326
4. GM Lutz Espig 2294
5. Dr. Gerhard Köhler 2120
7.   GER SC Forchheim e.V. 2296
1. FM Manfred Heidrich 2336
2. FM Berthold Bartsch 2319
3. FM Hans Niedermaier 2269
4. FM Dieter Seyb 2258
5. Karl-Heinz Kannenberg 2204
8.   ENG England 2 2282
1. GM Glenn Flear 2463
2. GM H James Plaskett 2445
3. Shawn Tavares 2140
4. Chris Fegan 2081
9.   GER Schachgemeinschaft Leipzig 2257
1. FM Thomas Schubert 2347
2. FM Manfred Böhnisch 2285
3. FM Manfred Schoeneberg 2238
4. Dr. Bernd Weber 2159
5. Prof Dr. Christian Posthoff
10.   DEN Denmark 2250
1. FM Kaare Hove Kristensen 2364
2. FM Jorn Sloth 2312
3. FM Bent Sorensen 2183
4. Pouelsten Holm Grabow 2140
5. Preben Sorensen 2151
11.   RUS Russia Women 2205
1. WGM Svetlana Mednikova 2205
2. WGM Ludmila Saunina 2183
3. WGM Valentina Kozlovskaya 2216
4. WGM Elena Fatalibekova 2217
5. WIM Natalia I Titorenko 2102
12.   GER SV Lok Engelsdorf 2179
1. Günther Heinsohn 2092
2. Robert Beltz 2171
3. Prof. Dr. Friedbert Prüfer 2216
4. FM Dr. Heinz Böhlig 2237
13.   BEL Belgium 1 2178
1. FM Marc Geenen 2231
2. Philippe Kerkhof 2169
3. Thierry Van Houtte 2133
4. Georgy Aragones-Melhem
14.   GER SK Bad Harzburg 1927 2171
1. Dr. Friedemann Brock 2245
2. Werner Szenetra 2186
3. CM Manfred Pape 2151
4. Roland Dyk 2102
15.   GER SC Empor Potsdam 2166
1. FM Michael Schulz 2210
2. Hans Wuttke 2143
3. Dr. Hans-Joachim Grottke 2190
4. Hans-Jürgen Piersig 2122
5. Andreas Vollak 2017
16.   GER Hessen Mix 2161
1. FM Georg Haubt 2188
2. FM Stephan Buchal 2283
3. Dr. Helmut Biller 2083
4. Wolfgang Haase 2088
17.   GER Stiftung BSW/DBAG I 2158
1. FM Michael Müller 2244
2. Karl-Heinz Lehmann 2134
3. Detlev Kuhne 2131
4. Paul Harzer 2123
5. Joachim Hollstein 2081
18.   ARG Argentina 2157
1. IM Rodolfo Garbarino 2339
2. FM Carlos Grushka 2215
3. FM Marcelo Ibar 2109
4. Rodolfo Perez Wertheim 1963
5. Marcelo Beckerman 2016
19.   AUT Austria 2 2157
1. FM Adolf Denk 2265
2. Michael Ernst 2185
3. Friedrich Wöber 2169
4. Robert Gattermayer 2009
20.   GER Sachsen-Anhalt 2134
1. IM Heinz Liebert 2228
2. Dr. Georg Hamm 2141
3. Prof. Dr. Jörg Schmidt 2113
4. Roland Franke 2054
5. Burkhard Bauer 2041
21.   FIN Starat 2122
1. Pekka Asomaki 2148
2. Petteri Paronen 2141
3. Tapani Tahkavuori 2087
4. Eero Wilen 2113
5. Ari Mottonen 2005
22.   GER Germany Women 1 2118
1. WIM Iris Mai 2114
2. WIM Brigitte Burchardt 2154
3. WIM Annett Wagner-Michel 2155
4. WFM Sylvia Wolf 2050
5. Kirsten Jeske 1992
23.   GER Mattadore Rheinland 2117
1. Josef Hülsmann 2178
2. Rainer Weisshaupt 2136
3. Helmut Haselhorst 2103
4. Dieter Kurka 2051
24.   NOR Norway Max 2097
1. IM Petter Haugli 2245
2. Paul Johansen 2121
3. Hans I. Kongevold 2061
4. Lars Onstad 1961
5. Ove S Jenssen 1921
25.   GER SV Dresden-Striesen 1990 2055
1. Bernhard Scheuermann
2. Prof. Dr. Mark Arenhövel 2138
3. Rainer Siegmund 2115
4. Stefan Glasewald 2053
5. Juri Walther 1913
26.   BEL Belgium 2 2073
1. FM Johan Goormachtigh 2190
2. Rene Beniest 2114
3. Daniel Vanheirzeele 2101
4. Frank Schrickx 1885
27.   AUT Salzburg 2066
1. Karl Gneiss 2155
2. Erwin Grund 2060
3. Klaus Nickl 2076
4. Juergen Prochaska 1972
28.   GER Germany Women 2 2039
1. WIM Constanze Jahn 2134
2. WIM Martina Beltz 2075
3. WFM Diana Skibbe 2069
4. Martina Nobis 1876
5. Ina Gottschall 1755
29.   LAT Latvia Women 2037
1. WGM Tamara Vilerte 2058
2. WFM Ingrida Priedite 2108
3. WFM Liga Ungure 1974
4. Vija Rozlapa 2006
5. WIM Tatiana Voronova 2166
30.   SWE Sweden 1 2029
1. CM Bjorn Gamback 2088
2. Lars F Olsson 2002
3. Erik Alquist 1997
4. Per Hjalmarsson
31.   FIN KS-58 Helsinki 1992
1. Jaakko Kivimaki 2156
2. Veikko Koskinen 1972
3. Helge Ruotanen 1921
4. Jyrki Pesola 1917
32.   GER Stiftung BSW/DBAG II 1967
1. Hans-Jürgen Fleuch 2091
2. Hans-Joachim Federer 1996
3. Ulrich Fitzke 1898
4. Bernd Neudel 1883
5. Dr. Peter Strauß
33.   GER HannoBer 2035
1. FM Ralf-Axel Simon 2139
2. Thomas Spiess 1986
3. Michael Hoffmann 1979
4. Peter Dellos
34.   FIN Finland 1940
1. Pekka Pietinen 2020
2. Timo Munukka 1945
3. Martti Karppinen 1921
4. Sippo Puroila 1875
5. Jukka Peltonen 1880
35.   GER Altenberg 1939
1. Dr. Gerhard Schmidt 2116
2. Johannes Stavenhagen 1973
3. Helmut Alter 1852
4. Konrad Zanger 1815
5. Babak Nayebi
36.   SCO Scotland 2 1929
1. James Stevenson 2071
2. Alan Scrimgour 2023
3. Alastair Dawson 1924
4. Richard Jennings 1699
37.   GER SV Bannewitz 1928
1. Peter Jeute 1960
2. Jürgen Heinig 2037
3. Jürgen Bußler 1943
4. Walter Köhn 1773
5. Bernd Wünschmann
38.   NOR Norway Mix 1915
1. Terje Melkeraaen 2022
2. Vidar Taksrud 2009
3. Stein Sollid 2008
4. Leif E Warstad 1622
5. Terje Lie 1587
39.   GER Bretthasen Küste 1893
1. Horst van Bentum 2116
2. Bernd Sager 1874
3. Rolf Müggenburg 1795
4. Reinhard Schröter 1785
40.   GER BSV Chemie Radebeul 1950
1. Axel Siggelkow 1942
2. Dr. Norbert Westphal 1942
3. Frank Mühlberg 1965
4. Andreas Richter
5. Fred Ritter
41.   NOR Trondheim 1830
1. Tore Sandmark 1899
2. Jan Arne Bjorgvik 1833
3. Tore H. Lovaas 1797
4. Odd Birkestrand 1789
5. Oyvind Gabrielsen 1749
42.   GER TuS Coswig 1920 1967
1. Hans-Gerd Schmidt 1994
2. Prof. Dr. Jochen Göpfert 1939
3. Bernd Büttner
4. Andreas Drieschner
43.   GER Schachklub Heidenau 1821
1. Dr. Matthias Fahland 2080
2. Peter Wurmb
3. Stefan Weichelt
4. Matthias Engmann
5. Siegfried Hoffmann 1562
44.   GER SK Kaltenkirchen 1857
1. Helmut Kracht 2031
2. Dirk Schiller 1739
3. Achim Nowack 1801
4. Rolf-Rüdiger Zechel
5. Herbert Ketelsen
45.   NOR Norway East 1769
1. Ole Smeby 1910
2. Tom Zakariassen 1792
3. Borge Waaktaar Svanholm 1779
4. Per Tveten 1596
5. Bjorn Johansen 1704
 
 

Sponsoren & Partner