1 |
Volker Melde |
SV Eidelstedt |
GER |
|
1866 |
1838 |
2 |
Gerd Schöhl |
SV Dresden-Leuben |
GER |
|
1903 |
1790 |
3 |
Roland Schmitt |
SK Großsachsen |
GER |
|
1876 |
1785 |
4 |
Daniel Schmidt |
SV Traktor Priestewitz |
GER |
|
1915 |
1761 |
5 |
Lothar Zilch |
SV Alsfeld |
GER |
|
1940 |
1757 |
6 |
Dr. Ulrich Zalewski |
Biebertaler Schachfreunde |
GER |
|
1818 |
1728 |
7 |
Kar Yan Wong |
SV Dresden-Leuben |
GER |
|
1660 |
1724 |
8 |
Fedor Mishin |
SV Lok Dresden |
RUS |
|
1801 |
1714 |
9 |
Sadko Petersohn |
VfB Schach Leipzig e.V. |
GER |
|
1751 |
1701 |
10 |
Jens-Peter Wulff |
SV Blau-Weiß Grevesmühlen |
GER |
|
1752 |
1684 |
11 |
Mario Noack |
SC 1911 Großröhrsdorf |
GER |
|
1945 |
1680 |
12 |
Dietmar Jahn |
SV Lok Dresden |
GER |
|
1816 |
1662 |
13 |
Kurt Grube |
SG Osnabrück |
ESP |
|
1681 |
1645 |
14 |
Christine Böhme-Ziska |
SV Freital |
GER |
|
1744 |
1631 |
15 |
Kassandra Klemke |
SV Dresden-Leuben |
GER |
|
1371 |
1620 |
16 |
Mathias Borchardt |
Schachklub Heidenau |
GER |
|
|
1619 |
17 |
Lutz Krajinski |
SV Medizin Erfurt |
GER |
|
1670 |
1617 |
18 |
Pierre Köpke |
BSG Sebnitz |
GER |
|
1750 |
1614 |
19 |
Bernd Müller |
Schachgemeinschaft 2011 Sennew |
GER |
|
1740 |
1603 |
20 |
Tim Lucas Schmidt |
1. Schachclub Anhalt |
GER |
|
1583 |
1566 |
21 |
Michael Schomann |
TSV Kücknitz von 1911 |
GER |
|
1705 |
1562 |
22 |
Alexandra Schmidt |
SV Traktor Priestewitz |
GER |
|
1597 |
1550 |
23 |
Johannes Zylla |
SC Braunschweig Gliesmarode v. |
GER |
|
|
1533 |
24 |
Richard Ackermann |
1. Schachclub Anhalt |
GER |
|
1541 |
1529 |
25 |
Aman Smagulov |
SV Dresden-Striesen 1990 |
GER |
|
1818 |
1525 |
26 |
Mirjam Peglau |
Schachzentrum Seeblick |
GER |
|
1552 |
1504 |
27 |
Josef Pillin |
SSV Zuffenhausen |
GER |
|
|
1489 |
28 |
Beril Bayrak |
|
TUR |
|
1483 |
1483 |
29 |
Werner Schießl |
FVS ASP Hoyerswerda |
GER |
|
1717 |
1483 |
30 |
Simon Fobel |
Brackweder Schachklub von 1924 |
GER |
|
|
1452 |
31 |
Hanns Schießl |
FVS ASP Hoyerswerda |
GER |
|
1771 |
1452 |
32 |
Sarah Peglau |
Schachzentrum Seeblick |
GER |
|
1302 |
1449 |
33 |
Roel Steinhart |
|
NED |
|
1435 |
1435 |
34 |
Dora Peglau |
Schachzentrum Seeblick |
GER |
|
1159 |
1434 |
35 |
Dr. Manfred Mortensen |
BSV Chemie Radebeul |
GER |
|
|
1414 |
36 |
Christoph Helbig |
SSV Altenberg |
GER |
|
1725 |
1394 |
37 |
Hendryk Wiedersich |
SV Dresden-Leuben |
GER |
|
|
1375 |
38 |
Beate Drumm |
SK Altrip |
GER |
|
|
1330 |
39 |
Timon Bauer |
VfB Schach Leipzig e.V. |
GER |
|
|
1326 |
40 |
Dai Phan Trong |
SV Dresden-Leuben |
GER |
|
1604 |
1323 |
41 |
Hannes Dobke |
1. Schachclub Anhalt |
GER |
|
|
1300 |
42 |
Ulrich Meißner |
SC 1911 Großröhrsdorf |
GER |
|
1526 |
1293 |
43 |
Charis Peglau |
Schachzentrum Seeblick |
GER |
|
1193 |
1264 |
44 |
Cecilia Keymer |
SK Gau-Algesheim |
GER |
|
1311 |
1249 |
45 |
Caspar Linnemann |
TuS Coswig 1920 |
GER |
|
|
1230 |
46 |
Johannes Paul Von Rechenberg |
SV Dresden-Leuben |
GER |
|
|
1218 |
47 |
Stephan Holdorf |
SV Freital |
GER |
|
1391 |
1182 |
48 |
Hans Fitzner |
BSV Chemie Radebeul |
GER |
|
1301 |
1156 |
49 |
Lars Stowicek |
USV Halle |
GER |
|
1267 |
1149 |
50 |
Lucas Schröter |
ESV Nickelhütte Aue |
GER |
|
|
1118 |
51 |
Christopher Schröter |
1. Schachclub Anhalt |
GER |
|
|
1113 |
52 |
Fabian Möbius |
1. Schachclub Anhalt |
GER |
|
|
1110 |
53 |
Mikhail Kopvillem |
1. Schachclub Anhalt |
GER |
|
|
1100 |
54 |
Florian Böhm |
1. Schachclub Anhalt |
GER |
|
|
1083 |
55 |
Sylvia Badih |
Hamburger SK von 1830 eV |
GER |
|
1315 |
1082 |
56 |
Florian Schwerdtfeger |
1. Schachclub Anhalt |
GER |
|
|
1065 |
57 |
Raphael Tafel |
SK Johanneum Eppendorf |
GER |
|
|
1050 |
58 |
Jakob Huber |
Schachklub München Südost e.V. |
GER |
|
|
962 |
59 |
Florian Albert Von Rechenberg |
SV Dresden-Leuben |
GER |
|
|
960 |
60 |
Henning Stree |
Indische Dame Münster |
GER |
|
1313 |
921 |
61 |
Lars Rune Von Rechenberg |
SV Dresden-Leuben |
GER |
|
|
772 |